result image
result image

Honorary Award

Vanessa Redgrave (actress)

-

Best Feature Film

Thanassis Karathanos, Costas Lambropoulos (Wednsday 04:45)

-

Best Documentary «Loukia Rikaki»

Charlotte Vincent, Evangelia Kranioti (Erotica, Exotica, etc...)

-

Best Short Film

Nikolas Kolovos (Fig)

-

Best Film Director

Alexis Alexiou (Wednsday 04:45)

-

Best Newcomer

Yorgos Zois (Interruption)

Evangelia Kranioti (Erotica, Exotica, etc...)

-

Best Screenplay

Efthimis Filippou, Athina Tsangari (Chevalier)

-

Best Actor

Stelios Mainas (Wednsday 04:45)

-

Best Actress

Vangelio Andreadaki (SMAC)

-

Best Supporting Actor

Minas Hatzisavvas (Worlds Apart)

-

Best Supporting Actress

Vassiliki Troufakou (Ouzeri Tsitsanis)

-

Best Cinematography

Christos Karamanis (Wednsday 04:45)

-

Best Film editing

Lambis Charalambidis (Wednsday 04:45)

-

Best Original Music Score

Giannis Veslemes aka Felizol (Wednsday 04:45)

-

Best Production Design

Spyros Laskaris (Wednsday 04:45)

-

Best Costume Design

Anna Mahairianaki (Ouzeri Tsitsanis)

-

Best Sound

Aris Athanasopoulos, Avi Mizrahi, Gil Toren (Wednsday 04:45)

-

Best Makeup

Nabil Salame (Ouzeri Tsitsanis)

-

Best Special Effects and Visual Breakthrough

Ippokratis Halas, Mihalis Samiotis, Yorgos & Roulis Alahouzos, Dani Cohen (Wednsday 04:45) - Best Foreign Film Yorgos Lanthimos (The Lobster)  
...

Honorary Award

Fanny Ardant (actress & film director)

-

Best Feature Film

Eleni Kossyfidou, Panos Coutras, Alexandra Boussiou (“Xenia”)

-

Best Documentary

Rea Apostolidou, Yuri Averof (“Mia oikogeneiaki ypothesi”)

-

Best Film Director

Panos Coutras (“Xenia”)

-

Best Screenplay

Panso Coutras (“Xenia”)

-

Best Newcomer

Giannis Veslemes (“Norway”)

-

Best Short Film

Stella Kyriakopoulou (“Volta”)

-

Best Actor

Vangelis Mourikis (“To mikro psari”)

-

Best Actress

Maria Kallimani (“Sto spiti”)

-

Best Supporting Actor

Aggelos Papadimitriou (“Xenia”)

-

Best Supporting Actress

Vicky Papadopoulou (“To mikro psari”)

-

Best Cinematography

Kostis Gkikas (“Gia panta”)

-

Best Film editing

Giorgos Lambrinos (“Xenia”)

-

Best Original Music Score

Babis Papadopoulos (“To mikro psari”)

Felizol / Giannsi Veslemes (“Norway”)

-

Best Production Design

Giannis Veslemes (“Norway”)

-

Best Costume Design

Vassilis Barbarigos (“Xenia”)

-

Best Sound

Dinos Kittou, Wiliam Ed Franck, Kostas Fylactidis (“To mikro psari”)

-

Best Makeup

Dora Nazou (“Norway”)

-

Best Special Effects and Visual Breakthrough

Giorgos Alahouzos, Roulis Alahouzos, Ionas Katrakazos, Fokionas Xenos, Deepgreensea (“Norway”)

-

Audience Award Thodoris Atheridis (“Apo Erota”)

result image

Honorary Award

Giorgos Stamou (film lab supervisor)

-

Best Feature Film

Katerina Helioti and Giannis Iakovidis (“Little England”)

-

Best Documentary (Feature )

Amanda Livanou and Panagiotis Evangelidis (“They glow in the dark”)

-

Best Director

Yorgos Tsemperopoulos (“The enemy within”)

-

Best Screenplay

Giannis Tsiros (“The enemy within”)

-

Best Debut Director

Elina Psikou (“The eternal return of Antonis Paraskevas)

-

Best Short Film

Konstantina Kotzamani (“Washingtonia”)

-

Best Leading Actor

Themis Panou (“Miss Violence”)

-

Best Leading Actress

Kora Karvouni (“September”)

-

Best Supporting Actor

Nikos Georgakis (“Na Kathesai kai na Koitas”)

-

Best Supporting Actress

Reni Pittaki (“Miss Violence”)

-

Best Cinematography

Simos Sarktetzis (“Little England”)

-

Best Film editing

Giorgos Mavropsaridis (“The enemy within”)

-

Best Original Music Score

Alexandros Voulgaris (“The Sentimentalists”)

-

Best Set Design

Antonis Dagklidis (“Little England”)

-

Best Costume Design

Yula Zoiopoulou (“Little England”)

-

Best Sound

Stefanos Efthimiou, Kostas Varimbopiotis, Takis Giannopoulos (“Little England”)

-

Best Makeup

Evi Zafeiropoulou (“Little England”)

-

Best Special Effects and Film Innovation

Angelos Spartalis (“Apo ti Gi stin Selini”)

-

Documentary award in memory of director Loukia Rikaki

Panagiotis Evangelidis (“They glow in the dark”)

result image

Honorary Award

Zoi Laskari (Actress)

-

Best Feature Film

Giorgos Karnavas, Ektoras Lygizos Argiris Papadimitropoulos and Elina Psikou, for the film (“Boy eats bird’s food”)

-

Best Feature Documentary Film

Stella Theodoraki (“Imerologia Amnisias”)

-

Best Director

Thanos Anastopoulos (“I Kori”)

-

Best Screenplay Thanos Anastopoulos and Vasilis Giatsis (“I Kori”)

-

Best Debut Director

Ektoras Ligizos (“Boy eats bird’s food”)

-

Best Short Film

Neritan Zinxhiria (“Chamomili”)

-

Best Leading Actor

Giannis Papadopoulos (“Boy eats birds food”)

-

Best Leading Actress

Amalia Moutousi (“Hara”)

-

Best Supporting Actor

Ieronimos Kaletsanos (“Just Another Confused Elephant”)

-

Best Supporting Actress

Kora Karvouni (“Just Another Confused Elephant”)

-

Best Cinematography

Ilias Adamis (“I Kori”)

-

Best Film editing

Stella Filipopoulou, for the film “An…”

and Takis Giannopoulos, Lampis Charalampidis and Panos Daoultzis (“Just Another Confused Elephant”)

-

Best Original Music Score

Stavros Gasparatos (“Aima”)

-

Best Set Design

Ilias Ledakis (“Just Another Confused Elephant”)

-

Best Costume Design

Despoina Chimona (“Just Another Confused Elephant”)

-

Best Sound

Marinos Athanasopoulos, Kostas Varimpopiotis, Aris Louiziotis and Aleksandros Sidiropoulos (“An…”)

-

Best Makeup

Giannis Pamoukis (“Just Another Confused Elephant”)

-

Best Special Effects and Film Innovation award

Vasilis Andriopoulos, Giannis Vamvakas, Giorgos Alaxouzos, Argiris Alaxouzos

and Dimitris Gkerpinis (“Demeni, Kokkini Klosti”)

-

Loukia Rikaki award

Stella Theodoraki (“Imerologia Amnisias”)

The film “To agori troei to fagito tou pouliou” that won the Best Feature Fiction Film Award, is the proposal of the Greek Film Academy to the Ministry of Culture and Tourism, to represent Greece at the Oscar Awards, in the category of Best Foreign Language Film.

result image

Honorary Award

Attikon (Historic Motion Picture Theatre, in Athens)

-

Best Feature Film

Filippos Tsitos, Alexandra Boussiou, (“Unfair World”)

-

Best Feature Documentary Film

Costas Lambropoulos, Christos B. Constandakopoulos (“Proti Yli”)

-

Best Director

Philippos Tsitos (“Unfair World”)

-

Best Screenplay

Giorgos Gikapeppas (“I poli ton pedion”)

-

Best Debut Director

Elias Dimitriou (“Fish n’ Chips”)

-

Best Short Film

Rinio Dragasaki (“Dad, Lenin and Freddy”)

-

Best Leading Actor

Andonis Kafetzopoulos (“Unfair World”)

-

Best Leading Actress

Kika Georgiou (“I poli ton pedion”)

-

Best Supporting Actor Christos Stergioglou (“Unfair World”)

-

Best Supporting Actress

Olia Lazaridou (“Paradisos”)

-

Best Cinematography

Aggelos Viskadourakis, Giorgos Argiroiliopoulos (“Man at Sea”)

-

Best Film editing

Giannis Halkiadakis (“Wasted Youth”)

-

Best Original Music Score

Giannos Aiolou (“To Tango ton Christougennon”)

-

Best Set Design Giorgos Georgiou (“To Tango ton Christougennon”)

-

Best Costume Design

Giorgos Georgiou (“To Tango ton Christougennon”)

-

Best Sound

Aris Louziotis, Alexandros Sidiropoulos, Kostas Varimbopiotis, Panos Voutsaras (“Paradisos”)

-

Best Makeup

Katerina Varthalitou (“To gala”)

-

Best Special Effects and Film Innovation award

Giorgos & Roulis Alahouzos (“I poli ton pedion”)

result image

Honorary Award

Michalis Kakogiannis (Film Director)

-

Best Feature Film

Panos Papahatzis (“Machairovgaltis”)

-

Best Feature Documentary Film

Rea Apostolidou, Yuri Averof (“Ta paidia paizei”)

-

Best Director

Giannis Economidis (“Machairovgaltis”)

-

Best Screenplay

Giannis Economidis, Doris Avgerinopoulos (“Machairovgaltis”)

-

Best Debut Director

Syllas Tzoumerkas (“Hora Proelefsis”)

-

Best Short Film

Giorgos Zois (“Casus Belli”)

-

Best Leading Actor

Argyris Xafis (“Ap’ta kokkala vgalmena”)

-

Best Leading Actress

Ariane Labed (“Attenberg”)

-

Best Supporting Actor

Dimitris Imellos (“Ap’ta kokkala vgalmena”)

-

Best Supporting Actress

Ioanna Tsirigouli (“Hora Proelefsis”)

-

Best Cinematography

Dimitris Katsaitis (“Machairovgaltis”)

-

Best Film editing

Ioanna Spiliopoulou (“Ap’ta kokkala vgalmena”)

Giannis Chalkiadakis (“Machairovgaltis”)

Panos Voutsaras (“Hora Proelefsis”)

-

Best Original Music Score

Drog_a_Tek (“Hora Proelefsis”)

-

Best Set Design

Ioulia Stavridou (“Machairovgaltis”)

-

Best Costume Design

Giorgos Georgiou (“Taxidi sti Mitilini”)

-

Best Sound

Dinos Kittou, Kostas Filactidis (“Machairovgaltis”)

-

Best Makeup

Evi Zafeiropoulou (“Hora Proelefsis”)

-

Best Special Effects and Film Innovation award

Nikos Moutselos (“I Ypografi”)

Dinos Theodosiou (“Ta skilia”)

result image

Honorary Award

Thanassis Veggos (actor)

-

Best Feature Film

Giorgos Lanthimos (“Dogthooth”)

-

Best Feature Documentary Film

Stavros Psillakis (“Allos dromos den ypirhe”)

-

Best Director

Giogos Lanthimos (“Dogthooth”)

-

Best Screenplay

Giorgos Lanthimos, Efthimis Philippou (“Dogthooth”)

-

Best Debut Director

Argyris Papadimitropoulos (“Bank Bang”)

-

Best Short Film

Tzortzis Grigorakis (“Ki ego gia mena”)

-

Best Leading Actor

Antonis Kafetzopoulos (“Akadimia Platonos”)

-

Best Leading Actress

Mina Orphanou (“Strella”)

-

Best Supporting Actor

Christos Passalis (“Dogthooth”)

-

Best Supporting Actress

Anna Masha (“Chrisoskoni”)

-

Best Cinematography

Marcus Waterloo (“Mavro Livadi”)

-

Best Film editing

Giorgos Mavropsaridis (“Dogthooth”)

-

Best Original Music Score

Giannis Aggelakas (“Psihi Vathia”)

-

Best Set Design

Pinelopi Valti (“Strella”)

-

Best Costume Design

Vassilis Barbarigos (“Strella”)

-

Best Sound

Stefanos Efthimiou, Dimitris Voutsas, Panos Voutsaras, Kostas Varimbopiotis (“Psihi Vathia”)

-

Best Makeup

Apollonia B, Mary Stavrakaki (“Strella”)

-

Best Special Effects and Film Innovation award

Petros Noussias (“To kako stin epohi ton iroon”)

...
...