result image

  • ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

    Κώστας Βουτσάς (Ηθοποιός)

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

    Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος για την ταινία Suntan

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ "Λουκία Ρικάκη"

    Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan, για την ταινία Η Τελευταία Παραλία

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ (Animation)

    Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος για την ταινία Αίνιγμα

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

    Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη για την ταινία Limbo

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

    Αργύρης Παπαδημητρόπουλος για την ταινία Suntan

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

    Σοφία Εξάρχου για την ταίνία Park

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

    Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας για την ταινία Suntan

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

    Μάκης Παπαδημητρίου για την ταινία Suntan

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

    Σοφία Κόκκαλη για την ταινία Νήμα

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

    Θέμης Πάνου για την ταινία Νοτιάς

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

    Έλλη Τρίγγου για την ταινία Suntan

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

    Χρήστος Καραμάνης για την ταινία Suntan

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

    Γιάννης Σακαρίδης για την ταινία Amerika Square

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

    Drog_A_Tek για την ταινία Το Ξύπνημα της Άνοιξης

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

    Σπύρος Λάσκαρης, για την ταινία Νοτιάς

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

    Γιούλα Ζωιοπούλου, για την ταινία Η Ρόζα της Σμύρνης

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

    Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου, για την ταινία Park

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

    Κατερίνα Βαρθαλίτου, για την ταινία Νοτιάς

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ

    Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς, για την ταινία Έτερος Εγώ

    -

     

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΞΕΝΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

    Εγώ, ο Ντάνιελ Μπλέικ, του Κεν Λόουτς (διανομή Feelgood Entertainment)
  • Βραβείο Ειδικών Εφφέ

    Υποψήφιοι:

    «Έτερος Εγώ» - Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.

    «Νήμα» - Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος.

    «Νοτιάς» - Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος.

    -

    Βραβείο Μακιγιάζ

    Υποψήφιοι

    (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

    «Έτερος Εγώ» - Γιάννης Παμούκης.

    «Νήμα» - Ιωάννα Λυγίζου.

    «Νοτιάς» - Κατερίνα Βαρθαλίτου.

    «Suntan» - Εύη Ζαφειροπούλου.

    -

    Βραβείο Ήχου

    Υποψήφιοι:

    «Νοτιάς» - Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης.

    «Park» - Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.

    «Suntan» - Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης.

    -

    Βραβείο Ενδυματολογίας

    Υποψήφιοι:

    «Νήμα» - Άλκηστη Μάμαλη.

    «Νοτιάς» - Εύα Νάθενα.

    «Η Ρόζα της Σμύρνης» - Γιούλα Ζωιοπούλου.

    -

    Βραβείο Σκηνογραφίας

    Υποψήφιοι:

    «Έτερος Εγώ» - Ηλίας Λεδάκης.

    «Νήμα» - The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης.

    «Νοτιάς» - Σπύρος Λάσκαρης.

    -

    Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

    Υποψήφιοι

    (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

    «Νήμα» - Felizol και The Boy.

    «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» - Drog_A_Tek.

    «Park» - Αλέξανδρος Βούλγαρης.

    «Suntan» - Felizol.

    -

    Βραβείο Μοντάζ

    Υποψήφιοι:

    «Νήμα» - Πάνος Βουτσαράς.

    «Amerika Square» - Γιάννης Σακαρίδης.

    «Suntan» - Ναπολέων Στρατογιαννάκης.

    -

    Βραβείο Φωτογραφίας

    Υποψήφιοι:

    «Νήμα» - Σίμος Σαρκετζής.

    «Park» - Monica Lenczewska.

    «Suntan» - Χρήστος Καραμάνης.

    -

    Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

    Υποψήφιοι

    (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

    «Έτερος Εγώ» - Ιωάννα Κολλιοπούλου.

    «Πέντρο Νούλα» - Αθηνά Παππά.

    «Amerika Square» - Θέμις Μπαζάκα.

    «Suntan» - Έλλη Τρίγγου.

    -

    Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    «Νοτιάς» - Θέμης Πάνου.

    «Park» - Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ.

    «Suntan» - Γιάννης Τσορτέκης.

    -

    Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    «Νήμα» - Σοφία Κόκκαλη.

    «Νοτιάς» - Μαρία Καλλιμάνη.

    «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» - Δάφνη Πατακιά.

    -

    Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    «Amerika Square» - Βασίλης Κουκαλάνι.

    «Park» - Δημήτρης Κίτσος.

    «Suntan» - Μάκης Παπαδημητρίου.

    -

    Βραβείο Σεναρίου

    Υποψήφιοι:

    «Έτερος Εγώ» - Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου.

    «Amerika Square» - Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης.

    «Suntan» - Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.

    -

    Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

    Υποψήφιοι:

    «Αγόρι στη Γέφυρα» - Πέτρος Χαραλάμπους.

    «Όντως Φιλιούνται;» - Γιάννης Κορρές.

    «Park» - Σοφία Εξάρχου.

    -

    Βραβείο Σκηνοθεσίας

    Υποψήφιοι:

    «Νήμα» - The Boy.

    «Amerika Square» - Γιάννης Σακαρίδης.

    «Suntan» - Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

    -

    Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

    Υποψήφιοι:

    «Αλεπού» - Ζακλίν Λέντζου.

    «Κύβος» - Αλέξανδρος Σκούρας.

    «Νηπενθές» - Γιάννης Συμβώνης.

    «Η Χέλγκα στο Λουντ» - Θέλγια Πετράκη.

    «Limbo» - Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.

    -

    Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation)

    Υποψήφιοι:

    «Αίνιγμα» - Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος.

    «Εθνοφοβία» - Γιάννης Ζιόνγκας.

    «Aurelia» - Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς.

    -

    Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

    Υποψήφιοι:

    «90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» - Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης.

    «Σιωπηλός Μάρτυρας»- Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.

    «Η Τελευταία Παραλία» - Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.

    -

    Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

    Υποψήφιοι:

    «Έτερος Εγώ» - Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα.

    «Νήμα» - Ελένη Μπερντέ.

    «Νοτιάς» - Τάσος Μπουλμέτης.

    «Amerika Square» - Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης.

    «Suntan» - Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

  • Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας

     

    Αγάπη, Αγάπη, Αγάπη, του Κώστα Ζάππα

    Το Αγόρι στη Γέφυρα, του Πέτρου Χαραλάμπους

    Έτερος Εγώ, του Σωτήρη Τσαφούλια

    Ευτυχία, του Χρήστου Πυθαρά

    Καύση, του Στράτου Τζίτζη

    Νήμα, του The Boy

    Νοτιάς, του Τάσου Μπουλμέτη

    Ξα μου, της Κλειούς Φανουράκη

    Το Ξύπνημα της Άνοιξης, του Κωνσταντίνου Γιάνναρη

    Όντως Φιλιούνται;, του Γιάννη Κορρέ

    Ουτοπία, του Νίκου Κουρού

    Πέντρο Νούλα, του Κάρολου Ζωναρά

    Η Ρόζα της Σμύρνης, του Γιώργου Κορδέλλα

    Τέλειοι Ξένοι, του Θοδωρή Αθερίδη

    Amerika Square, του Γιάννη Σακαρίδη

    Glory, των Petar Valchanov και Kristina Crozeva

    Nocturne, του Κωνσταντή Φραγκόπουλου

    Park, της Σοφίας Εξάρχου

    Short Fuse, των Ανδρέα Λαμπρόπουλου και Κώστα Σκύφτα

    Suntan, του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

     

    Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

     

    90 Χρόνια ΠΑΟΚ, του Νίκου Τριανταφυλλίδη

    180 Μοίρες, των Ορέστη και Ορφέα Δούρβα

    Η Αθήνα από Κάτω, του Τάκη Μπαρδάκου

    Ευριπίδου 14, του Μιχάλη Δημητρίου

    Νεύτων, η Δύναμη του Θεού, του Πάνου Ανέστη

    Πού είσαι Σινγκάλ;, του Άγγελου Ράλλη

    Τα Σημάδια του Ουρανού, της Μάρως Αναστοπούλου

    Σιωπηλός Μάρτυρας, του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου

    Στα Σκοτεινά στην Κρήτη, της Βίκης Αρβελάκη

    Η Τελευταία Παραλία, των Θάνου Αναστόπουλου και Davide Del Degan

    Ο Τερματισμός, της Ελιάνας Αμπραβανέλ

    Χρόνου Νήματα, των Άγγελου Παππά, Γιάννη Καντέα-Παπαδόπουλου, Γιάννη Σουλτούκη, Γιώργου Σινιοράκη, Σέργιου Κεφαλά

    Guardians of the Aegean, του Όμηρου Ευαγγελινού

    Monica, του Δημήτρη Αργυρίου

    Teriade, του Σίμου Κορεξενίδη

    True Blue, του Χάρη Ραφτόγιαννη

     

    Κινουμένων Σχεδίων (Animation)

     

    Αίνιγμα, των Αντώνη Νούσια και Άρη Φατούρου

    Εθνοφοβία, του Γιάννη Ζιόνγκα

    Οι Πρωθυπουργοί, του Στέφανου Χαχαμίδη

    Aurelia, των Κρέωνα Κρυωνά και Χρήστου Μπουραντά

    Verikoka, του Σπύρου Σιάκα

    Vitatio, του Νίκου Ραδαίου

     

    Μικρού Μήκους

     

    Ακρυλικό, του Νίκου Πάστρα

    Αλεπού, της Ζακλίν Λέντζου

    Η Αλίκη στο Καφέ, του Δημήτρη Νάκου

    Αόρατος, του Κώστα Γεραμπίνη

    Βύθισμα, της Πολύμνιας Παπαδοπούλου Σαρδέλη

    Γενέθλια, του Δημήτρη Κατσιμίρη

    Διάρρηξη, του Βασίλη Γουδέλη

    Εθνικός Κήπος, της Σύνης Παππά

    Η Ζωή ενός Νεκρού, του Ορφέα Περετζή

    Ιχθύς, του Χρύσανθου Μαργώνη

    Κύβος, του Αλέξανδρου Σκούρα

    Λούση, του Αλέξη Γιαννούλη

    Μάγδα, του Δημήτρη Ζούρα

    Μείον Ένα, της Νατάσας Ξύδη

    Νεμέρτσικα, του Αυρήλιου Καρακώστα

    Νηπενθές, του Γιάννη Συμβώνη

    Το Πτώμα ήταν Νεκρό, του Κωνσταντίνου Φραγκούλη

    Φάλαινα 52, του Θανάση Τρουμπούκη

    Η Χέλγκα είναι στο Λουντ, της Θέλγιας Πετράκη

    Dove, του Κωσταντίνου Χαλιάσα

    Familyar Photo, των Μάρως Τσεκούρα και Βάσως Πανταζοπούλου

    Felicita, του Γιάννη Ζαφείρη

    Flowers and Bottoms, του Χρήστου Μασσαλά

    A job interview, του Αντώνη Γλάρου

    Limbo, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

    Manodopera, του Λουκιανού Μοσχονά

    Phantom Limb, του Μιχάλη Φελάνη

    Polka Dress, του Ανδρέα Καλαπόδη

    UMMI, του Νίκου Αυγουστίδη

    Unattended Item, του Φίλιππου Βοκοτόπουλου

    White Collar, της Ναταλίας Λαμπροπούλου

     

    Ξένες Ταινίες

     

    Στην Αγκαλιά του Φιδιού / El Abrazo de la Serpiente, Σίρο Γκουέρα

    H Αποφοίτηση / Graduation / Baccalaureat, Κριστιάν Μουντζίου

    Εγώ, ο Ντάνιελ Μπλέικ / I Daniel Blake, Κεν Λόουτς

    Εκείνη / Elle Πολ Βερχόφεν

    Η Επιστροφή / The Revenant, Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιάριτου

    Ο Κούμπο και οι Δυο Χορδές / Kubo and the Two Strings, Τράβις Νάιτ

    La La Land, Ντέιμιαν Σαζέλ

    Ο Λύκος της Ερήμου / Theeb, Νάτζι Αμπού Νουάρ

    Τόνι Έρντμαν / Ton Erdmann, Μάρεν Άντε

    Φωτιά στη Θάλασσα / Fuocoammare, Τζιανφράνκο Ρόζι

     
result image
  • ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

    Vanessa Redgrave (ηθοποιός)

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

    Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος, για την ταινία Τετάρτη 04:45

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ (ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ), «ΛΟΥΚΙΑ ΡΙΚΑΚΗ»

    Charlote Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη, για την ταινία Erotica, Exotica, etc…

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

    Νικόλας Κολοβός, για την ταινία Το Σύκο

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

    Αλέξης Αλεξίου, για την ταινία Τετάρτη 04:45

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

    Γιώργος Ζώης, για την ταινία Interruption

    Ευαγγελία Κρανιώτη, για την ταινία Erotica, Exotica, etc...

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

    Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη, για την ταινία Chevalier

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

    Στέλιος Μάινας, για την ταινία Τετάρτη 04:45

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

    Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη, για την ταινία SMAC

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

    Μηνάς Χατζησάββας, για την ταινία Ένας Άλλος Κόσμος

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

    Βασιλική Τρουφάκου, για την ταινία Ουζερί Τσιτσάνης

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

    Χρήστος Καραμάνης, για την ταινία Τετάρτη 04:45

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

    Λάμπης Χαραλαμπίδης, για την ταινία Τετάρτη 04:45

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

    Γιάννης Βεσλεμές (Felizol), για την ταινία Τετάρτη 04:45

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

    Σπύρος Λάσκαρης, για την ταινία Τετάρτη 04:45

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

    Άννα Μαχαιριανάκη, για την ταινία Ουζερί Τσιτσάνης

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

    Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren για την ταινία Τετάρτη 04:45

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

    Ναμπίλ Σαλαμέ, για την ταινία Ουζερί Τσιτσάνης

    -

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

    Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Dani Cohen, για την ταινία Τετάρτη 04:45
  • Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

    Υποψήφιοι:

    Τετάρτη 04:45 – Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen

    Interruption – Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης

    The Republic – Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

    -

    Βραβείο Μακιγιάζ

    Υποψήφιοι:

    Ουζερί Τσιτσάνης – Ναμπίλ Σαλαμέ

    Τετάρτη 04:45 – Στέλλα Καραπούλιου

    Chevalier – Εύη Ζαφειροπούλου

    Interruption – Anne-Valerie Chiabaut

    -

    Βραβείο Ήχου

    Υποψήφιοι:

    Τετάρτη 04:45 – Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren

    Chevalier – Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

    Interruption – Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette

    -

    Βραβείο Ενδυματολογίας

    Υποψήφιοι:

    Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη

    Τετάρτη 04:45 – Άλκηστη Μάμαλη

    Interruption – Zorana Meic, Εύα Γουλάκου

    -

    Βραβείο Σκηνογραφίας

    Υποψήφιοι:

    Ένας Άλλος Κόσμος – Γιώργος Γεωργίου

    Ουζερί Τσιτσάνης – Αντώνης Χαλκιάς

    Τετάρτη 04:45 – Σπύρος Λάσκαρης

    Interruption – Σπύρος Λάσκαρης

    -

    Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

    Υποψήφιοι:

    Αρκαδία Χαίρε – Κωνσταντίνος Βήτα

    Σύμπτωμα – Coti C.

    Τετάρτη 04:45 – Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

    -

    Βραβείο Μοντάζ

    Υποψήφιοι:

    Αρκαδία Χαίρε – Ιωάννα Σπηλιοπούλου

    Τετάρτη 04:45 – Λάμπης Χαραλαμπίδης

    Chevalier – Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson

    Interruption – Γιάννης Χαλκιαδάκης

    -

    Βραβείο Φωτογραφίας

    Υποψήφιοι:

    Καύσωνας – Γιώργος Αρβανίτης

    Τετάρτη 04:45 – Χρήστος Καραμάνης

    Invisible – Γιάννης Φώτου

    -

    Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    Ουζερί Τσιτσάνης – Βασιλική Τρουφάκου

    Interruption – Αλεξία Καλτσίκη

    Invisible – Κόρα Καρβούνη

    -

    Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    Ένας Άλλος Κόσμος – Μηνάς Χατζησάββας

    Ουζερί Τσιτσάνης – Αντρέας Κωνσταντίνου

    Τετάρτη 04:45 – Δημήτρης Τζουμάκης

    -

    Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    Ένας Άλλος Κόσμος – Μαρία Καβογιάννη

    Silent – Κίκα Γεωργίου

    Smac – Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

    -

    Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    Ουζερί Τσιτσάνης – Χάρης Φραγκούλης

    Τετάρτη 04:45 – Στέλιος Μάινας

    Invisible – Γιάννης Στάνκογλου

    -

    Βραβείο Σεναρίου

    Υποψήφιοι:

    Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

    Chevalier – Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη

    Interruption – Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος

    Invisible – Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής

    Smac – Ηλίας Δημητρίου

    -

    Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

    Υποψήφιοι:

    Καύσωνας – Joyce A. Nashawati

    Interruption – Γιώργος Ζώης

    Erotica, Exotica, etc… - Ευαγγελία Κρανιώτη

    -

    Βραβείο Σκηνοθεσίας

    Υποψήφιοι:

    Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

    Chevalier – Αθηνά Τσαγγάρη

    Invisible – Δημήτρης Αθανίτης

    Smac – Ηλίας Δημητρίου

    -

    Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

    Υποψήφιοι:

    Ο Σπόρος – Ιφιγένεια Κοτσώνη

    Το Σύκο – Νικόλας Κολοβός

    Dreamtoy – Χρήστος Χουλιάρας

    Joanna – Παναγιώτης Φαφούτης

    Simon Says Νίκος Τσεμπερόπουλος

    4η Μαρτίου - Δημήτρης Νάκος

    -

    Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) "Λουκία Ρικάκη"

    Υποψήφιοι:

    Αρκαδία Χαίρε – Φίλιππος Κουτσαφτής

    Erotica, Exotica, etc… – Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη

    The Longest Run – Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου

    -

    Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

    Υποψήφιοι:

    Ένας Άλλος Κόσμος – Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης

    Τετάρτη 04:45 – Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος

    Invisible – Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης

    Smac – Ηλίας Δημητρίου

    Chevalier – Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη

  • Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας

     

    Ανεμιστήρας, του Δημήτρη Μπίτου

    Ειμαρμένη, του Ανδρέα Μαριανού

    Ένας άλλος κόσμος, του Χριστόφορου Παπακαλιάτη

    Ζενάιντα, των Αλέξη Τσάφα και Γιάννη Φώτου

    Καύσωνας, της Joyce Nashawati

    O Λέων της Πεντέλης, του Τάκη Βογόπουλου

    Μαριονέτες, του Παντελή Καλατζή

    Ουζερί Τσιτσάνης, του Μανούσου Μανουσάκη

    Όχθες, του Πάνου Καρκανεβάτου

    Περιπέτεια στο Αιγαίο, του Τάαβι Βάρτα

    Σύμπτωμα, του Άγγελου Φραντζή

    Τετάρτη 04:45, του Αλέξη Αλεξίου

    Chevalier, της Αθηνάς Τσαγγάρη

    Interruption, του Γιώργου Ζώη

    Invisible, του Δημήτρη Αθανίτη

    The Republic, του Δημήτρη Τζέτζα

    Silent, του Γιώργου Γκικαπέππα

    SMAC, του Ηλία Δημητρίου

    Tabula Rasa, των Ναταλίας Στράτου και Ηρώς Δοντά

     

    Ντοκιμαντέρ

     

    Αρκαδία Χαίρε, του Φίλιππου Κουτσαφτή

    Η Αρχαιολόγος, του Κίμωνα Τσακίρη

    Εικόνα, του Λάμπρου Γεωργόπουλου

    Επόμενος σταθμός: Ουτοπία, του Απόστολου Καρακάση

    Στην κόψη του ξυραφιού, του Χρήστου Ν. Καρακάση

    Μάνα, της Βάλερυ Κοντάκου

    Μίλαντ, ο πλανήτης μου, του Μενέλαου Καραμαγγιώλη

    Ολυμπία, του Σταύρου Ψυλλάκη

    Πωγωνίσκος, του Θανάση Νεοφώτιστου

    Ψ, της Καλλιόπης Λεγάκη

    Burning from the inside, της Μάρσια Τζιβάρα

    Erotica, exotica, etc, της Ευαγγελίας Κρανιώτη

    The longest run, της Μαριάννας Οικονόμου

    Un Condor, του Γιάννη Κολόζη

    La vida pura, του Παναγιώτη Ευαγγελίδη

     

    Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

     

    4η Μαρτίου, του Δημήτρη Νάκου

    Ανάδρομος, του Βασίλη Κεκάτου

    Ο γιος της μάνας, της Γκρατσιέλας Ρούσου

    Έκδυσις, της Φαίδρας Τσολίνα

    Εφτά βήματα, του Γιάννη Καρύδα

    Ίκαρος, του Γιώργου Φουρτούνη

    Κατηφόρα, του Στέλιου Καμμίτση

    Το κλάμα, των Κωστή Αντωνίνη και  Γιώργου Δημητρόπουλου

    Μια ανάσα, του Κωστή Λεβέντη

    Μια ξύλινη φλογέρα, του Παναγιώτη Κράββαρη

    Μύες, του Κωνσταντίνου Ξενάκη

    Πορτραίτο, του Ανδρέα Καλαπόδη

    Η ρουτίνα, του Δημήτρη Άντζους

    Σπίτι  με κήπο, της Μαριτίνας Πάσαρη

    Ο σπόρος, της Ιφιγένειας Κοτσώνη

    Το σύκο, του Νικόλα Κολοβού

    Τι κρίμα, του Τάκη Παπαναστασίου

    Bookless, του Βασίλη Γουδέλη

    Dreamtoy, του Χρήστου Χουλιάρα

    E-social, ης Ναταλίας Λαμπροπούλου

    Inner Land, της Βίβιαν Παπαγεωργίου

    Joanna, του Παναγιώτη Φαφούτη

    Pacino's way, του Χάρη Παντελιδάκη

    Quantum, του Ορφέα Περετζή

    Simon says, του Νίκου Τσεμπερόπουλου

    Whack, της Σύνης Παππά

    Woman, του Κωνσταντίνου Χαλιάσα


    Βραβείο Ξένης Ταινίας


    Ο Αστακός (The Lobster) του Γιώργου Λάνθιμου

    Οι Ατίθασες (Mustang) της Ντενίζ Γκαμζέ Εγκιουβέν

    Ο Γιος του Σαούλ (Son of Saul / Saul Fia) του Λάζλο Νέμες

    Λεβιάθαν (Leviathan) του Αντρέι Σβιάνγκιτζεφ

    Μακριά Από τους Ανθρώπους (Loin des Hommes) του Νταβίντ Ελοφσέν

    Birdman ή Η Απρόσμενη Αρετή της Αφέλειας (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) του Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιάριτου

    Τα Μυαλά που Κουβαλάς (Inside Out) του Πιτ Ντόκτερ

    Νιότη (Youth) του Πάολο Σορεντίνο

    Χειμερία Νάρκη (Winter Sleep / Kis Uykusu) του Νουρί Μπιλγκέ Τσεϊλάν

    Χωρίς Μέτρο (Whiplash) του Ντάμιεν Σαζέλ

result image

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Fanny Ardant (ηθοποιός και σκηνοθέτις)

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Ελένη Κοσσυφίδου, Πάνος Χ. Κούτρας, Αλεξάνδρα Μπουσίου - «Xenia»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Ρέα Αποστολίδη και Γιούρι Αβέρωφ - «Μία Οικογενειακή Υπόθεση»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Πάνος Χ. Κούτρας - «Xenia»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Πάνος Χ. Κούτρας, Παναγιώτης Ευαγγελίδης - «Xenia»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Γιάννης Βεσλεμές - «Νορβηγία»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Στέλλα Κυριακοπούλου - «Βόλτα»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Βαγγέλης Μουρίκης - «Το Μικρό Ψάρι»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Μαρία Καλλιμάνη - «Στο Σπίτι»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ Άγγελος Παπαδημητρίου - «Xenia»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Βίκυ Παπαδοπούλου - «Το Μικρό Ψάρι»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Κωστής Γκίκας - «Για Πάντα»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Γιώργος Λαμπρινός - «Xenia»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Μπάμπης Παπαδόπουλος - «Το Μικρό Ψάρι»

Felizol / Γιάννης Βεσλεμές - «Νορβηγία»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Γιάννης Βεσλεμές - «Νορβηγία»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Βασίλης Μπαρμπαρίγος - «Xenia»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Ντίνος Κίττου, Γουίλιαμ Εντ. Φρανκ και Κώστας Φυλακτίδης - «Το Μικρό Ψάρι»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

Δώρα Νάζου - «Νορβηγία»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος, Ίωνας Κατρακάζος, Φωκίωνας Ξένος, Deepgreensea - «Νορβηγία»

-

Βραβείο Κοινού του ΟΤΕ ΤV

Θοδωρής Αθερίδης - «Από Έρωτα»

result image

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Γιώργος Στάμου (υπεύθυνος εργαστηρίου)

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Κατερίνα Χελιώτη και Γιάννης Ιακωβίδης ("Μικρά Αγγλία")

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Αμάντα Λιβανού και Παναγιώτης Ευαγγελίδης ("Λάμπουν στο Σκοτάδι")

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Γιώργος Τσεμπερόπουλος («Ο Εχθρός Μου» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Γιάννης Τσίρος («Ο Εχθρός Μου» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Ελίνα Ψύκου («Η Αιώνια Επιστροφή Του Αντώνη Παρασκευά» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

«Washingtonia» της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Θέμης Πάνου («Miss Violence» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Κόρα Καρβούνη («September» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Νίκος Γεωργάκης («Να Κάθεσαι και να Κοιτάς» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Ρένη Πιττακή («Miss Violence» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Σίμος Σαρκετζής («Μικρά Αγγλία» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Γιώργος Μαυροψαρίδης («Ο Εχθρός Μου» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Αλέξανδρος Βούλγαρης («Οι Αισθηματίες» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Αντώνης Δαγκλίδης («Μικρά Αγγλία» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Γιούλα Ζωιοπούλου («Μικρά Αγγλία» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Τάκης Γιαννόπουλος («Μικρά Αγγλία» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

Εύη Ζαφειροπούλου («Μικρά Αγγλία» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Αγγελος Σπάρταλης («Από τη Γη στη Σελήνη» )

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΛΟΥΚΙΑ ΡΙΚΑΚΗ

«Λάμπουν Στο Σκοτάδι» του Παναγιώτη Ευαγγελίδη

result image

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Ζωή Λάσκαρη (ηθοποιός)

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Γιώργο Καρναβά, Έκτορα Λυγίζο, Αργύρη Παπαδημητρόπουλο και Ελίνα Ψύκου, για την ταινία Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Στέλλα Θεοδωράκη, για την ταινία Ημερολόγια Αμνησίας.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Νεριτάν Ζιτντζιρία για την ταινία Χαμομήλι

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Θάνο Αναστόπουλο για την ταινία Η Κόρη.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Θάνο Αναστόπουλο και Βασίλη Γιάτση, για την ταινία Η Κόρη.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Έκτορα Λυγίζο για την ταινία Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Γιάννη Παπαδόπουλο για την ταινία Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Αμαλία Μουτούση για την ταινία Χαρά.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Ιερώνυμο Καλετσάνο για την ταινία J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant).

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Κόρα Καρβούνη για την ταινία J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant).

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Ηλία Αδάμη, για την ταινία Η Κόρη.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Στέλλα Φιλιπποπούλου, για την ταινία Αν...

και στους Τάκη Γιαννόπουλο, Λάμπη Χαραλαμπίδη και Πάνο Δαουλτζή για την ταινία J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant).

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Σταύρο Γασπαράτο για την ταινία Αίμα.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Ηλία Λεδάκη, για την ταινία J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant).

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Δέσποινα Χειμώνα για την ταινία J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant).

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Μαρίνο Αθανασόπουλο, Κώστα Βαρυμποπιώτη, Άρη Λουζιώτη και Αλέξανδρο Σιδηρόπουλο, για την ταινία Αν...

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

Γιάννη Παμούκη, για την ταινία J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant).

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Βασίλη Ανδριόπουλο, Γιάννη Βαμβακά, Γιώργο Αλαχούζο, Αργύρη Αλαχούζο και Δημήτρη Γκερπινή, για την ταινία Δεμένη, Κόκκινη Κλωστή.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΛΟΥΚΙΑ ΡΙΚΑΚΗ

Στέλλα Θεοδωράκη, για την ταινία Ημερολόγια Αμνησίας.

-

Η ταινία Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού, που απέσπασε το βραβείο καλύτερης μεγάλου μήκους ταινίας, αποτελεί την πρόταση της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου προς το Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού, για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην κατηγορία Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας των Βραβείων Όσκαρ.

result image

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Αττικόν (ιστορική κινηματογραφική αίθουσας της  Αθήνας)

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ  ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Φίλιππος Τσίτος και Αλεξάνδρα Μπουσίου για την ταινία Άδικος Κόσμος.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Κώστας Λαμπρόπουλος και Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος για την ταινία Πρώτη Ύλη.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Ρηνιώ Δραγασάκη για ην ταινία Ο Μπαμπάς μου, ο Λένιν κι ο Φρέντυ

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Φίλιππος Τσίτος, για την ταινία Άδικος Κόσμος

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Ηλίας Δημητρίου για την ταινία Fish n’ Chips

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Γιώργος Γκικαπέππας για την ταινία Η Πόλη των Παιδιών

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Αντώνης Καφετζόπουλος για ην ταινία Άδικος Κόσμος.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Κίκα Γεωργίου για την ταινία Η Πόλη των Παιδιών

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Χρήστος Στέργιογλου για την ταινία Άδικος Κόσμος.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Όλια Λαζαρίδου για την ταινία Παράδεισος

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Γιάννος Αιόλου για την ταινία Το Τανγκό των Χριστουγέννων.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Άγγελος Βισκαδουράκης και Γιώργος Αργυροηλιόπουλος, για την ταινία Man at Sea.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Γιάννης Χαλκιαδάκης, για την ταινία Wasted Youth.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Γιώργος Γεωργίου, για την ταινία Το Τανγκό των Χριστουγέννων.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Γιώργος Γεωργίου για την ταινία Το Τανγκό των Χριστουγέννων.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Άρης Λουζιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης και Πάνος Βουτσαράς, για την ταινία Παράδεισος.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

Κατερίνα Βαρθαλίτου, για την ταινία Το Γάλα.

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Γιώργος και Αργύρης Αλαχούζος για την ταινία Η Πόλη των Παιδιών.

-

Η ταινία Η ταινία Άδικος Κόσμος, που απέσπασε το βραβείο καλύτερης μεγάλου μήκους ταινίας, αποτελεί την πρόταση της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου προς το Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού, για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην κατηγορία Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας των Βραβείων Όσκαρ.

result image

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Μιχάλης Κακογιάννης (σκηνοθέτης)

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ  ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Πάνος Παπαχατζής για την ταινία Μαχαιροβγάλτης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Ρέα Αποστολίδου και Γιούρι Αβερώφ για την ταινία Τα Παιδία Παίζει

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Γιώργος Ζώης για ην ταινία Casus Belli

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Γιάννης Οικονομίδης, για την ταινία Μαχαιροβγάλης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Σύλλας Τζουμέρκας για την ταινία Χώρα Προέλευσης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Γιάννης Οικονομίδης και Δώρης Αυγερινόπουλος για την ταινία Μαχαιροβγάλτης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Αργύρης Ξάφης για την ταινία Απ’τα Κόκαλα Βγαλμένα

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Ariane Labed για την ταινία Attenberg

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Δημήτρης Ήμελλος για την ταινία Απ’τα Κόκαλα Βγαλμένα

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Ιωάννα Τσιριγκούλη για την ταινία Χώρα Προέλευσης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Drog_A_Tek για την ταινία Χώρα Προέλευσης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημήτρης Κατσαϊτης, γιατην ταινία Μαχαιροβγάλτης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Ιωάννα Σπηλιοπούλου, για την ταινία Απ’τα Κόκαλα Βγαλμένα,

ο Γιάννης Χαλκιαδάκης για την ταινία Μαχαιροβγάλτης

και ο Πάνος Βουτσαράς για την ταινία Χώρα Προέλευσης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Ιουλία Σταυρίδου, για την ταινία Μαχαιροβγάλτης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Γιώργος Γεωργίου για την ταινία Ταξίδι στη Μυτιλήνη

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Ντίνος Κίττου και Κώστας Φυλακτίδης, για την ταινία Μαχαιροβγάλτης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

Εύη Ζαφειροπούλου, για την ταινία Χώρα Προέλευσης

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Νίκος Μούτσελος για την ταινία Η Υπογραφή

και ο Ντίνος Θεοδοσίου για την ταινία Τα Σκυλιά.

-

Η Ελληνιική Ακαδημία Κινηματογράφου προτείνει, η ταινία που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα, στην κατηγορία «καλύτερη ξενόγλωσση ταινία» των επόμενων Όσκαρ, να είναι το Attenberg της Αθηνάς Τσαγγάρη.

result image

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Θανάσης Βέγγος (ηθοποιός)

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Γιώργος Λάνθιμος, Γιώργος Τσούργιαννης και Ηρακλής Μαυροειδής για την ταινία «Κυνόδοντας»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ (ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ)

Σταύρος Ψυλλάκης για την ταινία «Άλλος δρόμος δεν υπήρχε»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ  ΜΗΚΟΥΣ

Τζώρτζης Γρηγοράκης για την ταινία «Κι εγώ για μένα»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Γιώργος Λάνθιμος για την ταινία «Κυνόδοντας»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Αργύρης Παπαδημητρόπουλος για την ταινία “Bank Bang”

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Γιώργος Λάνθιμος και Ευθύμης Φιλίππου για την ταινία «Κυνόδοντας»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Αντώνης Καφετζόπουλος για την ταινία «Ακαδημία Πλάτωνος»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Μίνα Ορφανού για την ταινία «Στρέλλα»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Χρήστος Πασσαλής για την ταινία «Κυνόδοντας»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Άννα Μάσχα για την ταινία «Χρυσόσκονη»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Marcus Waterloo για την ταινία «Μαύρο Λιβάδι»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Γιώργος Μαυροψαρίδης για την ταινία «Κυνόδοντας»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Γιάννης Αγγελάκας για την ταινία «Ψυχή Βαθιά»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Πηνελόπη Βαλτή για την ταινία «Στρέλλα»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Βασίλης Μπαρμπαρίγος για την ταινία «Στρέλλα»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Στέφανος Ευθυμίου, Δημήτρης Βουτσάς, Πάνος Βουτσαράς και Κώστας Βαρυμποπιώτης για την ταινία «Ψυχή Βαθιά»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΜΑΚΙΓΙΑΖ

Apollonia B. και Μαίρη Σταυρακάκη για την ταινία«Στρέλλα»

-

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Πέτρος Νούσιας, υπεύθυνος  οπτικών εφφέ, για την ταινία «Το κακό στην εποχή των ηρώων»

-

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου προτείνει, η ταινία που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα, στην κατηγορία «καλύτερη ξενόγλωσση ταινία» των επόμενων Όσκαρ, να είναι ο «Κυνόδοντας».

...
...